Hollands GP – Sprintløbet: Sejr til Russell

Regnen kom for sent til at ændre løbets udfald – men ikke for sent til at gøre det nervepirrende til sidste omgang.

George Russell knytter næven efter sejren i sprintløbet. Hollands GP 2026. Copyright Mercedes AMG / LAT Images

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1

Sprintløbet på 24 omgange gik i gang med George Russell på pole, fulgt af Lando Norris på første række. Carlos Sainz og Fernando Alonso startede fra pitlane efter opsætningsændringer, mens Alonso endelig havde fået sin "straight-line mode" til at virke.

Max Verstappen, Lewis Hamilton og Oscar Piastri fulgte tæt bagefter, og det så ud til at blive et tæt løb, da de fire øverste kørere i kvalifikationen lå inden for 0,1 sekund.

Liam Lawson, der havde vist fart i SQ1, kæmpede for at score sine første point for Red Bull, mens Yuki Tsunoda var tæt bag ham og også jagede point.

Leclercs angreb og Russells stabilitet

Russell holdt føringen fra start, mens Norris kæmpede for at holde trit. Charles Leclerc (på bløde dæk!) var tæt på Norris og udnyttede en lille fejl fra Norris i sving 1 til at overhale og tage andenpladsen.

Max Verstappen og Lewis Hamilton kæmpede om positionerne bagud, mens Pierre Gasly og Gabriel Bortoleto duellerede om den sidste pointplads.

George Russell. Hollands GP 2026George Russell. Hollands GP 2026
Copyright Mercedes AMG / LAT Images

Nico Hülkenberg måtte udgå midtvejs i løbet, men vendte senere tilbage – 15 omgange bagud.

Regnen kom for sent

Da regnen begyndte at falde på de sidste omgange, holdt Russell fast i føringen. Leclerc reducerede afstanden, men det var ikke nok til at indhente den førende Mercedes. Norris holdt fast på tredjepladsen, mens Antonelli og Piastri fulgte tæt bagefter.

George Russell vandt sikkert sprintløbet med Leclerc på andenpladsen og Norris på tredjepladsen. Verstappen, Hamilton, Gasly, Albon og Piastri fulgte som de sidste pointscorere.

Lewis Hamilton. Hollands GP 2026Lewis Hamilton. Hollands GP 2026
Copyright Ferrari Media

"Det ville have været en rigtig vild sidste omgang, hvis regnen var kommet lidt tidligere!", udtalte Russell efter løbet. Og det har han bestemt ret i.

Regnen væltede nemlig ned, da løbet var ovre – men det ændrede ikke udfaldet.

Næste stop: Kvalifikation lidt senere, lørdag klokken 16:00, til søndagens løb.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Tom K's personlige gadgets på auktion

Tom K's personlige gadgets på auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater får F1-debut hos Audi

Slater får F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Se alle nyheder »