Af: Nicki Skaaning (ns@bmf1.dk) d. 02/08 2026 klokken 14:02
Haas har længe været en stor favorit i mange danskeres hjerter, blandt andet på grund af Kevin Magnussens lange periode hos det amerikanske team. Derfor var der også en del danskere, der var skuffede, da Bearman og Ocon overtog sæderne hos Haas til 2025-sæsonen.
Som tidligere Mercedes-junior og med en fortid hos Alpine vakte det stor forundring, at Haas valgte at erstatte Magnussen med en som Ocon, der generelt ikke anses for at være en bedre kører.
Teamchef Komatsu så dog en stjerne i Ocon, men det har indtil videre vist sig ikke at være nogen stor succes. Teamchefen åbner nu op om hele situationen og fortæller, at han havde forventet mere af en kører af Ocons kaliber med så mange år i Formel 1. Det skriver Motorsport.com.
Og tallene tyder også på, at Komatsu har ret i sin antagelse. Bearman, der kørte sit første fulde år i Formel 1, leverede til tider gode præstationer, men havde også dårlige øjeblikke. Alligevel endte rookien Bearman med at slå den mere erfarne Ocon.
Bearman fik 41 point mod Ocons 38, og i kvalifikationsduellen endte Bearman med at vinde 17-11.
Japans Grand Prix 2025. Oliver Bearman på Suzuka
Copyright Haas F1
Ocon klagede i 2025 over bilens opførsel og over store problemer under nedbremsningerne, hvilket sjovt nok også var et af de problemer, Romain Grosjean kæmpede med hos Haas. Bearman oplevede dog ikke de samme problemer.
Alt i alt har Ocon ikke levet op til de forventninger, som Komatsu havde til franskmanden, og Haas har ikke været tilfredse med det, Ocon leverede. Det betyder dog ikke, at Haas opgiver Ocon endnu. Komatsu har fortsat stor tillid til Ocon, og derfor får han også chancen igen i 2026.