Breaking: Alonso til Aston Martin i 2023

Aston Martin har tegnet en flerårig kontrakt med eksverdensmesteren Fernando Alonso.

Østrigs Grand Prix 2021. Fernando Alonso. Copyright Alpine F1

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Aston Martin har netop meddelt, at teamet har tegnet en flerårig kontrakt med Fernando Alonso. Kontrakten træder i kraft ved starten af 2023-sæsonen.

Dermed forlader Alonso Alpine F1 og erstatter den anden eksverdensmester, Sebastian Vettel, som for få dage siden oplyste, at han stopper sin Formel 1-karriere med udgangen af indeværende sæson.

Alonsos skifte kommer som lidt af en overraskelse, idet spanieren op til weekendens grandprix i Ungarn netop udtalte til medier, han var i tæt dialog med sit nuværende team, Alpine, om udformningen af strategien for de kommende år.



Ifølge pressemeddelelsen giver Alonso klare grunde til skiftet.

“Jeg har kendt Lawrence og Lance i mange år, og det er meget tydeligt, at de har ambitionen og passionen til at få succes i Formel 1. Jeg har set, hvordan teamet systematisk har tiltrukket fantastiske mennesker med stærk baggrund, og jeg er blevet opmærksom på det store engagement i de nye faciliteter og ressourcer i Silverstone."

"Ingen i Formel 1 i dag viser en større vision og absolut forpligtelse til at vinde, og det gør det til en rigtig spændende mulighed for mig. Jeg har stadig sulten og ambitionen om at kæmpe for at være i front," lyder det fra spanieren.

StrollLawrence Stroll (th) og sønnike (tv)
Copyright Aston Martin


Aston Martin ejes af Lawrence Stroll, som i 2019 købte Racing Point og året efter omdøbte det til Aston Martin. Stroll er i forvejen hovedaktionær i den engelske sportsvognsfabrik.

Siden meddelelsen om Vettels pensionering har der været flere bud på afløseren, og de fleste medier har peget på Mick Schumacher, men Aston Martin vægter erfaring over ungdom.

Alonso kommer til at danne makkerskab med ejerens søn, Lance Stroll, som næppe bliver erstattet, så længe teamet ejes af faren.

Til gengæld åbner Alonsos skifte mulighed for at Alpines test- og reservekører Oscar Piastri får det ledige sæde i det franske team. Den del af aftalen følger vi naturligvis op på.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Se alle nyheder »