Sauber gør hovedrent

Der kommer to nye kørere til Sauber næste år. Marcus Ericsson blev annonceret ved det amerikanske Grand Prix, og nu er Felipe Nasr blevet bekræftet som ny kører i 2015. Det sker naturligvis forud for det brasilianske Grand Prix.

Af: Michael Ewert (mew@bmf1.dk) d. 6/11 2014 klokken 18:11

Natten til i dag udsendte Sauber en kort pressemeddelelse. Felipe Nasr bliver i 2015 ny kører hos Sauber, der dermed skifter begge deres nuværende kørere til stor skuffelse for holdets nuværende kørere.

Ikke overraskende medbringer Felipe Nasr en storsponsor. Banco do Brasil har været personlig sponsor for den brasilianske kører igennem flere år. Felipe Nasr vandt det britiske F3-mesterskab foran Kevin Magnussen, men tabte på vejen til Formel 1.

De seneste to år har han været test- og reservekører hos Williams, og har fået flere fredagstræninger i den tid.