Dunne erstatter Norris

Lando Norris har fået besked om, at han vil sidde over under den første frie træning i Østrig, da McLaren vil overlade hans bil til juniorkører Alex Dunne

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 25/6 2025 klokken 14:06

Lando Norris kommer til start i Østrig, med det største pres på skuldrene han har haft i år, hvilket McLaren holdet helt sikkert er opmærksom på.

Presset er ekstra stort, efter hans store fejl i Canada, hvor han tog sig selv ud af kampen om podiepladserne, ved at kører op i baghjulet på holdkammerart Oscar Piastri.

Heldigvis for holdet, var det kun Norris der måtte udgå og han var også hurtig til at erkende, at det var ham der fejlede.

I den kommende weekend, skal Norris så prøve at komme tilbage, hvorfor han sagtens kan bruge al den tid han kan få i raceren.

Men Alex Alex Dunne, der lige nu fører Formel 2 mesterskabet, vil altså få lov til at kører Norris´racer i FP1.

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk siden og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

RELATEREDE NYHEDER