Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 15/7 2025 klokken 08:07
Så sent som i går, var der rygter fremme om, at den tidligere Red Bull kører, Sergio Perez, havde indgået en aftale med Cadillac om det ene sæde på det nye hold.
Men det afvises af holdet, der samtidig siger, at man ikke har kunne nå til enighed med Perez' personlige sponsor Telmex, der hænger direkte sammen med om han får et sæde eller ej.
Cadillac har økonomien på plads, men søger alligevel kørere med en stærk økonomisk opbakning, for at sikre holdet i lang tid.
Her kommer kinesiske Guanyu Zhou ind i billedet.
Zhou har Formel 1 erfaring, og må, trods de manglende resultater, betragtes som en middel kører, samtidig med at han har virkelig stærke sponsorer med sig.
Eneste udfordring for Guanyu Zhou i forhold til Cadillac, er det problematiske forhold der er mellem USA og Kina.
En anden der nævnes igen og igen, og som også har seriøs økonomisk opbakning med sig, er Mick Schumacher.
Schumacher har også Formel 1 erfaring, og vil kunne komme tilbage til sporten, mere moden end da han var der sidst, samtidig med at han har en rimelig god teknisk indsigt, der vil kunne hjælpe holdet.
Om han er hurtig nok, er så det helt store spørgsmål.