Vasseur: Begge kørere kan vinde mesterskabet

Torsdag formiddag mødte Ferraris tifosi i Milano deres favoritter, Charles Leclerc og Lewis Hamilton, før sæsonstarten i Melbourne i næste uge.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Det blev et stort tilløbsstykke, da Ferrari i dag på Piazza Castello i Milano præsenterede såvel bil som kørerne for teamets tifosi.

Ved denne lejlighed blev der stillet spørgsmål til teamchefen, Frederic Vasseur, hvor interessen naturligt centrerede sig om den kommende sæson og til, hvad der forventes af 2025 set igennem røde Ferrari-briller.

"Der er stor begejstring i teamet," udtalte Ferrari-chefen til La Gazetta dello Sport.

"Sidste år havde vi en god sæson, men vi har selvfølgelig plads til forbedringer. Præstationer afhænger aldrig af én faktor, og der er ingen magisk formel for forbedring. I de seneste år har vi taget et godt skridt fremad, og vi skal fortsætte i samme retning, men vi kan da starte med optimisme."

Ferrari pre-test. Lewis Hamiltons første dag hos FerrariFerrari pre-test. Lewis Hamiltons første dag hos Ferrari
Copyright Ferrari


Vasseur blev også spurgt ind til hvor meget betydning man skal lægge i den første løbsweekend, og hvad den vil fortælle om sæsonen, hvortil teamchefen var meget afklaret.

"Det vil ikke være så vigtigt, for sæsonen bliver en meget lang kamp. Melbourne er en ikke-permanent bane, og det betyder, at den vil ændre sig meget i løbet af weekenden og give os atypiske resultater."

"Derefter tager vi til Kina, hvor det bliver koldt, ligesom i Japan i tredje runde. Så er det tilbage til Bahrain, hvor det bliver meget varmt. Det betyder, at de første fire eller fem løb bliver meget forskellige omstændigheder."

Der blev også mulighed for at spørge ind til den netop afholdte test i Bahrain, hvor avisen ville vide, om han var tilfreds med Hamilton og arbejdet generelt.

Lewis i rødtLewis i rødt
Copyright Ferrari


"Selvom Lewis er syvdobbelt verdensmester, har denne ændring været en stor oplevelse for ham indtil videre. Når man starter med et nyt team, er det altid lidt kompliceret, fordi man skal lære en masse nye mennesker at kende, opdage arbejdsmetoden, processerne, det nye rat og så videre."

"Men det gik godt. Hans test blev til tre intense dage, men jeg tror, at han nu er klar til Melbourne," lød det fra Ferrari-bossen.

Og hvordan har Charles Leclerc reageret på Hamiltons ankomst?

"Fra første dag var jeg overbevist om, at Charles ville få stor gavn af Lewis' ankomst. Måske vil det tage noget af presset fra ham, og han vil være i stand til at koncentrere sig mere om sig selv. Det er godt."

"Desuden vil han kunne lære en masse, for Hamilton er en stor professionel kører, og man kan altid lære noget af sin teamkammerat. Efter tre eller fire år med Carlos er det at få en ny teamkammerat virkelig den bedste måde at vokse på."

Ferrari pre-test. Charles Leclerc til kort test på FioranoFerrari pre-test. Charles Leclerc til kort test på Fiorano
Copyright Ferrari


"De er begge meget motiverede, de er krævende og de presser teamet til det yderste, og vi har brug for denne interne konkurrence mellem dem. Det er der, præstationerne kommer fra. Hvis du ser på sidste år eller de sidste to år, havde vi en masse konkurrence på banen mellem de to kørere, og det var godt for os."

Vil Leclercs tættere og flerårige kendskab til Ferrari give ham fordele i forhold til Hamilton?

"Nej, jeg vil ikke komme med den slags forudsigelser," lød det afværgende fra Vasseur.

"Vi har to topkørere. De er begge i stand til at vinde løb og kæmpe om verdensmesterskabet. Vi vil gerne imponere med dem begge, og jeg håber, at de begge vinder løb i år."

"Hvad angår mesterskabet, må vi vente til anden halvdel af sæsonen for at se, hvor vi skal kæmpe," lød det fra teamchefen.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Se alle nyheder »