Bliver Russell ramt af Verstappens problemer?

Efter et temmelig elendigt Bahrain Grand Prix for Red Bull mener en kendt iagttager, at energidrikteamets problemer ogsĂĄ kan blive George Russells.

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Det er velkendt, at Mercedes CEO, Toto Wolff, de seneste sæsoner har været åbenmundet omkring sit ønske om at få Max Verstappen til at køre for Stuttgart-teamet, og det kan måske blive en realitet i denne sæson eller ved udgangen af den.

Det mener i hvert fald den tidligere Formel 1-kører og nu kommentator hos Sky TV, Martin Brundle. Han mener, at George Russell bør være "bekymret" for sit sæde, da Toto Wolff ikke vil gå glip af endnu en mulighed for at skrive kontrakt med Max Verstappen.

Årsagen skal ses i lyset af Red Bulls problemfyldte weekend på Bahrain International Circuit, hvor et bremseproblem betød, at Verstappen kun kvalificerede sig på en for ham uvant P7. Og i søndagens hovedløb blev det kun en enkelt position bedre, hele 30 sekunder efter vinderen.

Canadas Grand Prix 2024. George Russell på pole position med præcis samme tid som Max VerstappenCanadas Grand Prix 2024. George Russell på pole position med præcis samme tid som Max Verstappen
Copyright Mercedes AMG


Dertil kommer, at hans RB21 havde balanceproblemer, at bremserne ikke fungerede optimalt, at der var to langsomme pitstop i løbet af løbet på grund af fejl i pittens lyssystem, som forsinkede hollænderens første stop, der varede 4,4 sekunder – hvilket er lysår i Red Bull-sammenhæng – samt at verdensmesterens andet pitstop blev ødelagt af problemer med montering af det højre forhjul.

Ifølge Martin Brundle er dette præcis årsagen til, at han er "ret bekymret for George Russell".

Verstappen lagde heller ikke skjul på sin skuffelse, efter løbet, da Viaplay sagde til ham, at han sikkert havde masser at tale om med teamet.

George Russell pĂĄ vej mod podiet i Bahrains GP 2025George Russell pĂĄ vej mod podiet i Bahrains GP 2025
Copyright Mercedes AMG - Wolfgang Wilhelm


"Ikke i øjeblikket. Jeg har ikke lyst til det," sagde Verstappen. "Intet gik godt."

Situationen og udtalelserne fik Red Bulls motorsportsrådgiver Helmut Marko til at indrømme, at "bekymringen er stor" for, at Verstappen senere på sæsonen kunne være i en position, der ville gøre det muligt for ham at aktivere en udtrædelsesklausul i sin kontrakt.

Og lige præcis den udtalelse mener Brundle er, eller kan være, dårligt nyt for George Russells fremtid hos Mercedes.

For det er velkendt, at Wolff tidligere har udtalt, at han flere gange har fortrudt, at han ikke i sin tid skrev kontrakt med faren, Jos Verstappen, da denne, før hollænderen kom til Red Bull i 2014, henvendte sig til Wolff for at få sin søn til at blive en del af Mercedes-familien.

Mercedes havde dog ikke et juniorhold som Red Bulls Toro Rosso, og Wolff var ikke åben over for tanken om at sætte en nybegynder i bilen ved siden af Lewis Hamilton.

Max Verstappen. Japans GP 2025Max Verstappen. Japans GP 2025
Copyright Red Bull Contentpool / Getty Images


MĂĄske var beslutningen dengang ikke helt uforstĂĄelig, for Wolff havde allerede Nico Rosberg og Lewis Hamilton og derfor nok at se til. Kan man roligt sige.

Men da Rosberg sensationelt trak sig tilbage blot få dage efter at have vundet verdensmesterskabet i 2016, mistede Mercedes til gengæld muligheden for at skrive kontrakt med Verstappen, hvilket Wolff erkender, at han fortryder.

"Jeg talte med Jos og Huub Rothengatter (Jos Verstappens manager under dennes F1-karriere), da de kom til mit kontor i Brackley, og det må have været, da Max kørte karting eller i slutningen af hans karting-dage før Formel 3 (i 2014, red.),” har Mercedes-CEO’en tidligere udtalt.

"Fortryder jeg, at jeg gik glip af Max? Helt sikkert. Men det var ikke en mulighed dengang. Vi havde to kørere, som jeg var meget tilfreds med, Nico og Lewis."

Max Verstappen er gået i tænkeboks. Hollands GP 2024Max Verstappen er gået i tænkeboks. Hollands GP 2024
Copyright Red Bull Contentpool / Getty Images


Det er som bekendt svært at spå, især om fremtiden, for som et lyn fra en klar himmel sagde Rosberg efter sejren i finaleløbet tak for denne gang, men så var Max Verstappen ikke tilgængelig.

Brundle kan ikke se Wolff gĂĄ glip af muligheden en anden gang.

"Jeg tror, at hvis Max Verstappen kom på markedet, ville jeg faktisk være ret bekymret for George (Russell, red.), fordi Kimi tydeligvis er fremtidens mand for dem," sagde han til Sky F1 efter løbet i Bahrain.

Vil Toto Wolff lade muligheden for at få Max Verstappen til Mercedes forsvinde op i den blå himmel én gang til?

Det vil de næste måneder vise.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Tom K's personlige gadgets pĂĄ auktion

Tom K's personlige gadgets pĂĄ auktion

F1 Nyheder 2026-10-22 18:41:00
To armbåndsure, en ATV fra Le Mans og et signeret kunsttryk kommer under hammeren på Bruun Rasmussens Liveauktion After Hours den 27. oktober. Alle fire emner har en direkte forbindelse til den danske racerkører Tom Kristensen og til konkrete øjeblikke i hans karriere.
[Læs mere]

Slater fĂĄr F1-debut hos Audi

Slater fĂĄr F1-debut hos Audi

F1 Nyheder 2026-10-22 15:56:00
Han er 18 år, nybagt F3-vicemester og på vej til Formel 2. Nu får Freddie Slater også lov at lege med de store drenges legetøj. Audi sender briten ud i første træning ved både Mexico Citys og São Paulos Grand Prix.
[Læs mere]

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Se alle nyheder »