Haas præsenterer sin nye VF-22

Som det første Formel 1-team har Haas F1 i dag præsenteret sin nye model til 2022-sæsonen.

Haas F1 præsenterer sin VF-22. Copyright Haas F1

OM SKRIBENTEN

Peter fra BMF1.dk Peter har været en del af BMF1.dk næsten siden starten og er især kendt for sin faste serie af Kevin-interviews.

KATEGORIER

Formel 1
Der har været travlt på Haas F1s designkontor, som er beliggende i Maranello, Italien, hvor man deler adresse med motorleverandøren Ferrari.

Som det fremgår af de renderede (computergrafisk fremstillede) billeder fra præsentationen ses det, at Haas har bevaret det hvide, røde og blå farvedesign, som de adopterede sidste år, da den russiske ​​titelsponsor Uralkali, en kaukasisk gødningsproducent, smed rubler efter amerikanerne. Som bekendt lugter penge ikke. Heller ikke fra en gødningsproducent.

Direktøren for gødningsproduktionen har stadig placeret sin søn, Nikita Mazepin, i den ene af bilerne og er teamets primære sponsor. I lighed med sidste sæson er sønnike teamkammerat til Mick Schumacher.

Haas F1 præsenterer sin VF-22Haas F1 præsenterer sin VF-22
Copyright Haas F1


Haas' teamchef, Günther Steiner, har i sidste sæson brugt en del energi på at fortælle omverdenen, at 2021-sæsonen bare var noget, der skulle overstås. Og det må man give ham ret i. Hele sæsonen fristede teamets biler en trist tilværelse på F1-griddens absolutte Dumbo-plads med hele 0 (nul) point.

Steiner fastholdt, at teamet ikke ville udvikle en eneste 'winglet' på bilen i 2021 men derimod bruge alle kræfterne på en markant rehabilitering i den nye sæson, hvor regulativet er vendt på hovedet for at skabe mere hjul-til-hjul/dæk-mod-dæk-kampe mellem kørerne.

Haas F1 præsenterer sin VF-22Haas F1 præsenterer sin VF-22
Copyright Haas F1


"Sidste sæson var lang, men jeg er overbevist om, at 2022 vil sende os tilbage i mixet med VF-22," lyder det forhåbningsfuldt fra Steiner i forbindelse med præsentationen via teamets hjemmeside.

Haas F1 præsenterer sin VF-22Haas F1 præsenterer sin VF-22
Copyright Haas F1


2022-regulativet har ændret væsentligt på aero-designet i Formel 1, og samtidig siger vi 'hej igen' til den såkaldte 'ground effect', der kommer tilbage til sporten via en en ændring i gulvdesignet (bunden af bilen). Bilerne vil yderligere have reviderede bagvinger, stærkt forenklede frontvinger og køre på de samme 18-tommerfælge, som Formel 2 testede hele 2021.

Som nævnt er billederne på denne side renderinger, så vi må vente på at se det rigtige Haas VF-22-design, når dugen trækkes af bilerne i forbindelse med testkørslerne i Barcelona fra den 23-25 februar.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Singapores GP: Optakt

Singapores GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-09 11:20:00
Formel 1 feltet indtager gaderne i Singapore. Her er vores forventninger til weekendens action på den snævre bybane, hvor der tilmed er et varsel for regn.
[Læs mere]

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

Horner vil tilbage i F1 – Wolff varsler konsekvenser

F1 Nyheder 2026-10-08 12:22:00
Christian Horner har “unfinished business” i Formel 1 og bliver koblet til flere hold, senest Ferrari. Max Verstappen trækker på skuldrene, mens Toto Wolff advarer om, at gamle synder ikke er glemt.
[Læs mere]

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

Verstappen: F1 er mindre stressende uden Horner

F1 Nyheder 2026-10-08 12:09:00
Christian Horner vandt fire VM-titler sammen med Max Verstappen og Red Bull. Alligevel synes hollænderen, at livet i paddocken er blevet mere afslappet, efter at hans gamle chef pakkede kufferten.
[Læs mere]

Se alle nyheder »