Saudi Arabiens Grand Prix; løbsresumé: Verstappen vinder

Oliver Bearman i Carlos Sainz Ferrari var dagens helt store stjerne, da han sikrede sig seks point i sit første Formel 1 løb. I front var alt ved det gamle, da Verstappen i sikker stil kørte sejren hjem.

KATEGORIER

Formel 1
Verstappen fik en god start, mens Leclerc på andenpladsen med det samme blev presset af Perez. Det lykkedes dog for Leclerc at holde fast i sin plads igennem de første sving, mens Oliver Bearman, der var stand-in for Sainz, med det samme var i angrebshumør og lignede en, der havde kørt mange F1-løb inden i dag. Piastri havde god fart i bilen og fik presset sig forbi Alonso og op på fjerdepladsen. Bearman og Tsunoda havde en smule kontakt ved indgangen til første sving efter første omgang, men det så ikke ud til at give problemer. Gasly meldte inden starten om problemer med sin gearkasse og kørte da også i pit på slutningen af første omgang. Magnussen og Hülkenberg lå edter de første omgange på hhv. 12 og 14. pladsen. Russell meldte over radioen, at Lando Norris muligvis var tyvstartet.

Efter de første fem omgange var Max Verstappen solidt i front, mens Perez ved hjælp af DRS fik kørt sig forbi Leclerc og op på andenpladsen. Feltet blev efterhånden strukket ud, men der var enkelte forsøg på overhalinger, der dog ikke blev gennemført. Det varede dog ikke længe, før der blev behov for dagens første safety car, da Lance Stroll kørte af banen og ind i barrieren med betragtelig skade til følge. Han meldte sig dog ok over radioen.

Verstappen og Perez blev kaldt i pit på samme omgang, mens Leclerc også fulgte efter. Norris overtog føringen, mens Verstappen kom ud på andenpladsen efterfulgt af Hamilton, Perez, Leclerc, Piastri, Alonso, Hülkenberg, Russell og Zhou.

Norris lagde godt fra land, da løbet blev givet frit, men Verstappen var med det samme oppe og lægge pres på, dog uden held i første omgang. Leclerc forsøgte sig også på Perez, men mislykkedes. Længere nede i feltet viste tv-billeder, at Magnussen havde en kollision med Albon, der havde sat en overhaling ind på danskeren. Det blev også meddelt, at løbets stewards kiggede på en usikker frigivelse af Perez ifm. hans pit-stop, der tvang Alonso til at undvige et muligt sammenstød.

Norris havde god fart i bilen og trak Verstappen med sig og væk fra Hamilton. Det varede dog ikke længe, før at Verstappen blæste forbi Norris med DRS, mens Perez samtidig kørte forbi Hamilton og op på tredjepladsen. han blev efterfølgende idømt en fem sekunders tidsstraf for førnævnte forseelse, som ville blive lagt til hans sluttid, hvis ikke han pittede endnu engang. Oliver Bearman gjorde også god reklame for sig selv og kørte sig op på den pointgivende 10. plads, ved at køre sig forbi Zhou og senere forbi Hülkenberg og op som nummer 9. Magnussen blev efterfølgende idømt 10 sekunders straf for at forårsage kollisionen med Albon. Magnussen blev senere idømt endnu en 10 sekunders tidsstraf for at køre uden for banen og derved opnå en fordel ifm. en overhaling af Tsunoda. En skidt dag på kontoret.

Med lidt over halvdelen af løbet kørt, havde Vertappen omtrent otte sekunder ned til Perez på andenpladsen, der blev efterfulgt af Leclerc, Norris, Hamilton, Piastri, Alonso, Russell, Bearman og Hülkenberg på 10. pladsen.
Til trods for udsigten til de 20 sekunders tidsstraf lod Magnussen sig ikke bare uden videre overhale og hang fast med det yderste af neglene på sin 12. plads, hvilket var en del af en plan for at beskytte Hülkenberg på 11. pladsen, således at han senere kunne køre op på 10. pladsen og sikre et enkelt point til ham selv og Haas.

Med 10 omgange tilbage af løbet var Verstappen stadig komfortabelt i front efterfulgt af Perez, Leclerc, Piastri, Alonso, Russell, Bearman, Norris, Hamilton og Zhou. Det var umiddelbart mellem Norris og Hamilton, at der foregik mest kamp om placeringer. Dog blev Norris efterforsket for at skifte retning for mange undervejs på start/mål langsiden og under nedbremsning, hvilket i første omgang blev takseret til en advarsel i form af sort/hvidt flag.

Med fem omgange tilbage var der naturligt nok stort fokus på Oliver Bearman i sin lånte Ferrari, der på daværende tidspunkt lå nummer 7 og lå til at score 6 seks point i sin Formel 1 debut. Norris og Hamilton var fortsat i kamp om 8. pladsen, hvilket også var med til at hjælpe Bearman til at bevare forspringet, der dog kun var små tre sekunder.

Verstappen krydsede endnu engang stregen som vinder og kunne sætte yderligere 25 point ind på kontoen. Perez kom ind som nummer to, hvilken han beholdt trods sin tidsstraf. Leclerc tog sidste plads på podiet foran Piastri, Alonso og Russell. På syvendepladsen var vel nok dagens rigtige vinder i form af Oliver Bearman, der holdt stand mod en jagtende Norris på ottendepladsen, mens Hamilton og Hülkenberg tog sig af de sidste to pladser i top 10.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnået at få point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

F1 Nyheder 2026-11-01 11:50:00
Kimi Antonelli kan blive verdensmester i Mexico, men lørdagens kvalifikation gik ikke helt efter planen. Feber, mavebesvær og konstant titelsnak har gjort den unge italiener anspændt. Nu er planen enkel: melatonin, familie og ti timers søvn.
[Læs mere]

Er Vesti på vej til Cadillac?

Er Vesti på vej til Cadillac?

F1 Nyheder 2026-10-31 16:06:00
Frederik Vesti siger det nu ligeud: Han vil køre for Cadillac i Formel 1 i 2027. Valtteri Bottas er under pres, og danskeren har både Mercedes og Cadillac i ryggen.
[Læs mere]

Har Ocon fået sparket?

Har Ocon fået sparket?

F1 Nyheder 2026-10-31 15:38:00
Haas F1 har sat Esteban Ocon af holdet resten af Mexico-weekenden og givet hans sæde til reserven Ryo Hirakawa. Holdet vil ikke sige hvorfor. Måske ligger årsagen i et ophedet radioskænderi med holdet om dækvalg.
[Læs mere]

Se alle nyheder »