Williams har præsenteret deres 2025 racer

Williams har, som de første, præsenteret deres 2025 racer FW47, dog ikke med officiel bemaling, men med ny hovedsponsor, australske Atlassian, der vil tilføre holdet ekstra kapital.

Sainz i Williams . Copyright Williams F1

Af: Allan (arh@bmf1.dk) d. 14/2 2025 klokken 11:02

En måned før åbningsløbet i Australien, og en uge før Formel 1 præsenterer os for alle de nye bemalinger under det storslåede event F175 i O2 arena i London, har Williams valgt at forkæle os med præsentation af deres FW47.

Præsentation fandt sted på Silverstone, kort før Carlos Sainz Jr. fik første tur i den nye bil, som for ham, er helt ny efter skiftet fra Ferrari.

De to kørere kom på scenen iført varmt tøj, da det, som Albon sagde, var frysende koldt på Silverstone.

Albon og SainzAlbon og Sainz
Copyright Williams F1


Mens pressemødet kørte, forlod Sainz, som den første scenen, for at gøre sig klar til at tage den første tur i FW47.

Sainz klar til første tur i FW47Sainz klar til første tur i FW47
Copyright Williams F1


Efter to, meget kolde, omgange, kom Carlos Sainz Jr. meget tilfreds tilbage til pitten, for et eftersyn, inden holdet for alvor skal på arbejde, med at "filme".

Sainz i WilliamsSainz i Williams
Copyright Williams F1

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1 Allan er en af grundlæggerne af Bil Magasinets Formel 1 side og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

RELATEREDE NYHEDER