Englands GP: Startopstillingen
Formel 1 er klar til at indtage asfalten på Silverstone for anden uge i træk, og posen med placeringer er blevet rystet godt og grundigt til løb 2.
OM SKRIBENTEN

Nicki har været en del af BMF1.dk siden 2018, og han er en stor bilnørd, som altid har været fan af motorsport.
Af: Nicki Skaaning
(ns@bmf1.dk)
d. 08/08 2020
klokken 23:08
KATEGORIER
Formel 1
F1 er igang med sit femte løb i den alternative 2020-kalender, så kørerne er ved at være rutinerede med årets værktøj - med undtagelse af reserven Nico Hülkenberg.
Hülkenberg chokerede hele F1-verdenen med en af sin karrieres flotteste præstationer. Tyskeren formåede ikke bare at slå sin teamkammerat og Max Verstappen, Hülkenberg kvalificerede sig helt oppe på en tredjeplads.
Det største drama i kvalifikationen var, da Esteban Ocon blokerede George Russells Williams-racer, da englænderen var på en flyvende omgang.
Det medførte, at Ocon har fået tildelt en straf på tre placeringer på gridden.
Begge Ferrari-racere har fået skiftet motordele, efter at Vettels racer ødelagde motoren under træningen. Så for en sikkerheds skyld har Ferrari skiftet dele på begge bilerne.
Ferrari har ikke overskredet de tilladte antal motordele, så derfor får de ikke nogen straf.
Du kan se startopstillingen til 70 års jubilæumsløbet i 2020 her:
* Esteban Ocon er efter sessionen blevet rykket 3 pladser tilbage