Japan Dagen Derpå: Sushi uden sauce

Der var lagt op til det helt store drama op til Japans Formel 1-grandprix, men hvis man var stået tidligt op om søndagen for se et spændende løb på en historisk bane, skulle der flere kopper kaffe til for at kunne holde sig vågen.

OM SKRIBENTEN

Jesper fra BMF1.dk Jesper er cand.mag. i Moderne Kultur fra Københavns Universitet med speciale i biler og bor til dagligt i Berlin.

KATEGORIER

Formel 1
Lad det være sagt med det samme:

Max Verstappen kørte mesterligt på Suzuka og vandt det japanske F1-grandprix fortjent foran Lando Norris og Oscar Piastri i McLaren.

Max Verstappen. Japans GP 2025Max Verstappen. Japans GP 2025
Copyright Red Bull Contentpool / Getty Images


Men hvis man havde sat næsen op efter overhalinger og en tæt kamp om sejren, blev man svært skuffet, for det japanske Formel 1-grandprix endte stort set med en omgang paradekørsel uden den store spænding – eneste virkelige spændingsmoment var, da Norris kortvarigt brugte sin McLaren som plæneklipper efter – måske, måske ikke – være presset ud af Verstappen.

De fleste F1-eksperter havde ellers forventet, at McLaren og måske Russell i Mercedes og/eller Leclerc i Ferrari ville køre forbi Verstappen, så hvad gik galt?

Japans Grand Prix 2025. Red Bull rundt på Suzuka mens træerne blomstrerJapans Grand Prix 2025. Red Bull rundt på Suzuka mens træerne blomstrer
Copyright Red Bull Contentpool


For det første kørte Verstappen mesterligt i en måske lidt underlegen bil, og hollænderen elsker banen i Suzuka, som han har vundet alle F1-løb på banen siden 2022.

Når det så er sagt, virkede McLaren og især Norris utroligt tandløse i kampen på Verstappen.

Selv om der afstanden mellem dem stort set konstant lå mellem 1 og 3 sekunder hele løbet, formåede Norris aldrig at presse Verstappen – til gengæld var Piastri meget tættere på Norris og lignede den hurtigere af de to McLarens.

Forklaringen på Norris’ manglende angreb på Verstappen kunne også være, at briten simpelthen ikke gad at opleve endnu en kollision som i Østrig eller Austin sidste år. Sæsonen er lang, og måske afventer Norris bare løb uden risici for at blive kørt af banen.

Østrigs Grand Prix 2024. Verstappen vinder sprintløbet fra pole positionØstrigs Grand Prix 2024. Verstappen vinder sprintløbet fra pole position
Copyright Red Bull Contentpool


Ikke desto mindre kan den manglende spænding også skyldes Pirellis valg af dæk til det japanske grandprix:

Den italienske dækfabrikant havde valgt de absolut hårdeste dæk op til løbsweekenden, og det gjorde, at vi kun fik ét pitstop.

Dermed var der ikke det store strategiske spillerum for de forskellige teams, og da Suzuka er vanskelig at overhale på i forvejen, endte løbet som en spændingsmæssig fuser.

Et andet problem – hvis man altså vil kalde det et problem – er, at bilerne næsten er lige hurtige, hvilket man så under kvalifikationen. Tiderne, hvor et bestemt team var et halvt eller helt sekund hurtigere end de andre, virker til at være forbi. Og da man skal brug et vist overskud af fart for at komme forbi på Suzuka, endte det med paradekørsel.

Selv om Max Verstappen vandt løbet i Japan i sin Red Bull, betyder det ikke, at alt er fryd og gammen hos det østrigske team hhv. Red Bull-teamene:

Den anden Red Bull med hhv. Liam Lawson og Yuki Tsunoda mangler fortsat at score point, og endnu værre blev det for Red Bull, da Lawson i sin Racing Bull kvalificerede sig foran Tsunoda i Red Bull.

Japans Grand Prix 2025. Yuki Tsunoda som Red Bull kører nuJapans Grand Prix 2025. Yuki Tsunoda som Red Bull kører nu
Copyright Red Bull Contentpool


Med Red Bulls personalepolitik in mente kan det måske være, at vi snart ser Isack Hadjar i en Red Bull, for ud over Verstappen, var det kun franskmanden der med en mere en godkendt 8. plads hentede sine første point i Formel 1.

Generelt havde de unge kørere som Antonelli og Hadjar en god dag på på Suzuka:

Oliver Bearman hentede point i sin Haas, hvilket må siges at være lidt af en præstation i feltets måske langsomste bil.

Oliver Bearman til Spaniens Grand Prix 2024. Kørte FP1 for HaasOliver Bearman til Spaniens Grand Prix 2024. Kørte FP1 for Haas
Copyright Haas F1


Skal vi så forvente, at Max Verstappen kommer til at tage kampen op med McLaren resten af sæsonen?

Ikke hvis man spørger George Russell:

Efter løbet udtalte Mercedes-køreren, at man nu kommer til de ”varme” baner, hvor temperaturerne passer McLaren bedre end de hidtil koldere temperaturer i hhv. Australien, Kina og Japan. Her burde McLaren kunne have den absolut hurtigste bil, hvis ikke Red Bull og Max Verstappen formår at trylle noget særligt frem.

Næste løb køres allerede denne uge i Bahrain søndag den 13. april kl. 17 dansk tid.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

USA's GP: Optakt

USA's GP: Optakt

F1 Nyheder 2026-10-22 11:29:00
Kimi Antonelli kan i den kommende weekend sikre sit titlen som Formel 1 verdensmester, hvis alt flasker sig for ham, men det er Max Verstappen der kommer til Circuit of The Americas med momentum, efter sejre i de seneste to løb
[Læs mere]

USA's GP: Vejrudsigten

USA's GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-10-20 12:32:00
Formel 1 feltet indtager banen i Austin, Texas, i den kommende weekend for at afvikle USA's Formel 1 Grand Prix. Her kan du se hvordan vejret ser ud til at blive.
[Læs mere]

USA's GP: TV-tiderne

USA's GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-10-19 08:02:00
Formel 1 feltet rykker i den kommende weekend til USA, hvor der skal afvikles endnu et løb, på den efterhånden etablerede bane i Austin, Texas. Her kan du se hvornår det kan følges LIVE i dit TV.
[Læs mere]

Camara til Haas

Camara til Haas

F1 Nyheder 2026-10-15 18:45:00
Haas har sagt farvel til Ocon, og ind kommer et af sportens mest lovende motorsportstalenter fra Brasilien.
[Læs mere]

Colapinto til sine fans:

Colapinto til sine fans: "I hjælper mig ikke – tværtimod"

F1 Nyheder 2026-10-15 12:21:00
Franco Colapinto har nogle af de mest lidenskabelige fans i hele Formel 1-feltet. Nu beder argentineren dem om at skrue ned for blusset – og helt stoppe angrebene på kørere, teams og personale på sociale medier.
[Læs mere]

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

Mekies får nøglerne til Milton Keynes frem til 2031

F1 Nyheder 2026-10-15 11:49:00
To sejre i træk, og så kommer kontrakten. Red Bull har forlænget med teamchef Laurent Mekies helt frem til 2031, og dermed er den franske ingeniør nu bundet længere til holdet end selveste Max Verstappen.
[Læs mere]

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 vender tilbage til Afrika – Rwanda får Grand Prix

F1 Nyheder 2026-10-13 10:45:00
Efter mere end 30 års fravær skal Formel 1 igen køre på afrikansk jord. Formel 1 har indgået en 10-årig aftale med Rwanda om et African Grand Prix på en helt ny bane nær hovedstaden Kigali.
[Læs mere]

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

Noah Strømsted rykker op i Formel 2

F1 Nyheder 2026-10-13 09:56:00
Den danske F3-kører tager springet til Formel 2 i 2027. Og han gør det ikke hos hvem som helst.
[Læs mere]

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

Antonelli kan sikre sig titlen i Austin

F1 Nyheder 2026-10-13 08:32:00
Andrea Kimi Antonelli kan blive den yngste Formel 1 verdensmester, hvis alt falder i hak for ham, når Formel 1 feltet kører næste løb i Austin, Texas. Men rent matematisk er der fortsat 5 andre der kan tage det fra ham.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

BMF1.dk's Power Rating: Singapores GP

F1 Nyheder 2026-10-12 13:26:00
Max Verstappen kunne endelig krydse Singapore af på sin to do-liste, mens Liam Lawson kørte sit livs weekend. George Russell fik en lektion i våd maling, og Lando Norris lærte, at holdkammerater ikke nødvendigvis bremser for en. Her redaktionens bedømmelser af kørernes indsatser i Singapore.
[Læs mere]

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

Singapore Dagen Derpå: Max’ revanche, Hamiltons egotrip

F1 Nyheder 2026-10-12 07:07:00
Singapores Formel 1-grandprix bød på meget få virkelige overraskelser og mindre action end sprintløbet. Men Red Bull har vendt skuden og har nu den bedste pakke. Ferrari fejler igen på strategien.
[Læs mere]

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

Singapores GP: Sejr til Verstappen, men Antonelli nærmer sig titlen

F1 Nyheder 2026-10-12 06:36:00
Max Verstappen vandt Singapores Grand Prix fra start til slut, men det var Kimi Antonellis tredjeplads, der tegner det store billede i mesterskabet.
[Læs mere]

Se alle nyheder »