RB langer ud efter Magnussen

Racing Bulls, eller kort RB, er rødglødende over Kevin Magnussens kørsel i lørdags og truer nu med at blende FIA ind i sagen, som de mener var usportslig. HAAS afviser blankt at de har fået Kevin til at gøre noget forkert.

Kevin Magnussen forsvarede indædt sin position, her foran Yuki Tsunoda. Saudi Arabiens GP 2024. Copyright Haas F1 - LAT Photo

OM SKRIBENTEN

Allan fra BMF1.dk Allan er en af grundlæggerne af BMF1.dk og er en af de mest erfarne Formel 1 skribenter i Danmark.

KATEGORIER

Formel 1
Kevin Magnussen fik en nøglerolle i det seneste løb i Saudi Arabien, da han viste HAAS Formel 1 racerens sande potentiale, og spillede holdkortet til perfektion.

Det er muligt, at det kunne virke usportsligt, den måde som Kevin Magnussen formåede at holde konkurrenterne bag sig på, men ikke desto mindre, var det netop det, der gav HAAS Formel 1 holdet deres første point i år.

Kevin havde mistet sit overtag i forhold til Nicko Hülkenberg, efter hen modtog to, tvivlsomme, straffe på hver 10 sekunder, hvilket i det tætte felt, betød at han, selvom han ikke skulle i pit, var sendt ned på sidste pladsen.

Under saftycar havde HAAS valgt at pitte Magnussen, men samtidig valgt at splitte deres strategi, sĂĄ HĂĽlkenberg blev ude, hvilket sendte tyskeren op i pointene.

Forventningen var, at Magnussen ville rykke tilbage forbi Hülkenberg, men da Magnussen blev straffet for sin involvering i kontakt med Albon og senere Tsunoda, hvilket ultimativt udløste 20 sekunders straf, valgte man at lade Magnussen falde tilbage til dem der var bag ham, for at give Hülkenberg den størst mulige buffer.

Strategien lykkedes for HAAS, hvilket især RB har været frustreret over.

"Magnussen kørte af banen og formåede at holde Tsunoda bag sig, med den manøvre, hvilket han også blev staffet for," kom det fra RB's holdchef Alan Permane efter løbet.

"Han lod sig efterfølgende falde tilbage og holdt flere bag sig, i så lang tid, at Hülkenberg kunne tage et gratis pitstop," tilføjede han.

"Det mener vi, i høj grad er usportsligt, hvorfor vi overvejer at involverer FIA i sagen," sluttede han.

Tsunoda indrømmede efter løbet, at det var hans egen fejl, at Kevin kom forbi ham, men er ellers enig med Alan Permane om, at Magnussen kørte meget usportsligt.

"Han overhalede mig, med alle 4 hjul udenfor banen, hvilket gav ham 10 sekunders straf, men det gav mig ingen fordel, nĂĄr han bare blev ude og crusede rundt foran os," kom det fra den temperamentsfulde japaner.

RB mener, at der vil komme en klage over Kevin, ikke kun for dem, men fra andre af de hold, der ikke formĂĄede at komme forbi ham.

Det skal siges, at Kevin Magnussen ikke forsvarede sin position ulovligt, hvorfor det kun er det usportslige der kan blive en sag for FIA.

BMF1.dk debat

Ingen kommentarer endnu. Vær den første til at skrive en.

Kommentarer er lukket for artikler ældre end en måned.

Seneste nyheder

Er Cadillac sat til salg?

Er Cadillac sat til salg?

F1 Nyheder 2026-11-03 15:43:00
Cadillac har endnu ikke scoret et eneste VM-point, men prisen er allerede høj. Ifølge flere amerikanske medier vil ejeren Mark Walter sælge sin kontrollerende andel af Formel 1's nyeste team. Problemet er, at han for få måneder siden sagde det modsatte.
[Læs mere]

Brasiliens GP: Vejrudsigten

Brasiliens GP: Vejrudsigten

F1 Nyheder 2026-11-03 11:38:00
Med en udsigt til omskifteligt vejr på Intalagos, Brasilien, er Kimi Antonelli nok glad for at han har titlen i hus, mens andre håber at det kan være det der giver dem chancen for et overraskende resultat.
[Læs mere]

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

Mexicos GP: Leclerc efterlyser en mur – Vasseur efterlyser selvkritik

F1 Nyheder 2026-11-03 09:54:00
I Mexico stod Ferrari med sejren i hånden, men tabte den allerede i første omgang, da Charles Leclerc og Lewis Hamilton kæmpede om førstepladsen. Monegaskeren mener, at en mur ved sving 4 havde løst problemet. Teamchef Fred Vasseur er ikke enig.
[Læs mere]

Brasiliens GP: TV-tiderne

Brasiliens GP: TV-tiderne

F1 Nyheder 2026-11-03 08:15:00
Selvom verdensmesteren for 2026 er fundet, er der al mulig grund til at følge løbet i den kommende weekend fra Brasilien. Et løb der altid er underholdende og som ofte bliver udfordret af vejret.
[Læs mere]

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

BMF1.dk's Power Rating: Mexicos GP

F1 Nyheder 2026-11-02 15:06:00
Max Verstappen vandt i Mexico City, men det var Kimi Antonelli, der gik hjem med VM-trofæet. Undervejs fik vi Ferrari-borgerkrig, rødt flag, en 32-årig debutant i point og en straffeseddel så lang, at stewarderne nok har brug for ferie. Her er weekendens vindere og tabere.
[Læs mere]

Point til Hirakawa

Point til Hirakawa

F1 Nyheder 2026-11-02 12:12:41
Rio Hirakawa Krydsede stregen som nummer 13 i Mexico, men har alligevel opnĂĄet at fĂĄ point i sin debut i F1.
[Læs mere]

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

Mexico Dagen Derpå – Kimi er konge, Ferrari en krudttønde

F1 Nyheder 2026-11-02 10:35:00
Der blev skrevet Formel 1-historie den 1. november 2026: Italienske Kimi Antonelli blev med sine kun 20 år den yngste F1-verdensmester i historien og den første italienske F1-verdensmester siden 1953. Ferrari ligner en anstalt for folk med hang til selvskade.
[Læs mere]

Bottas er

Bottas er "ret sikker" – men Vesti og Herta står klar

F1 Nyheder 2026-11-01 16:39:00
Valtteri Bottas regner med at køre for Cadillac i 2027, men holdet har endnu ikke bekræftet det. Samtidig siger Frederik Vesti ligeud, at han vil have finnens sæde.
[Læs mere]

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

Ingen genvejsfest: FIA truer med straf i sving 1

F1 Nyheder 2026-11-01 12:10:00
Sidste år blev græsset i Mexico brugt som ekstra vognbane. Det sætter FIA nu en stopper for. Kører man uden for banen i de første sving og beholder sin placering, risikerer man straf. Det kan få stor betydning for forreste mand Lewis Hamilton.
[Læs mere]

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

Antonelli: Syg, træt og titelnervøs

F1 Nyheder 2026-11-01 11:50:00
Kimi Antonelli kan blive verdensmester i Mexico, men lørdagens kvalifikation gik ikke helt efter planen. Feber, mavebesvær og konstant titelsnak har gjort den unge italiener anspændt. Nu er planen enkel: melatonin, familie og ti timers søvn.
[Læs mere]

Er Vesti pĂĄ vej til Cadillac?

Er Vesti pĂĄ vej til Cadillac?

F1 Nyheder 2026-10-31 16:06:00
Frederik Vesti siger det nu ligeud: Han vil køre for Cadillac i Formel 1 i 2027. Valtteri Bottas er under pres, og danskeren har både Mercedes og Cadillac i ryggen.
[Læs mere]

Har Ocon fĂĄet sparket?

Har Ocon fĂĄet sparket?

F1 Nyheder 2026-10-31 15:38:00
Haas F1 har sat Esteban Ocon af holdet resten af Mexico-weekenden og givet hans sæde til reserven Ryo Hirakawa. Holdet vil ikke sige hvorfor. Måske ligger årsagen i et ophedet radioskænderi med holdet om dækvalg.
[Læs mere]

Se alle nyheder »